PRACA CHAŁUPNICZA

PRACA CHAŁUPNICZA 2021

Praca chałupnicza / chałupnictwo jest jedną z najlepszych metod na zarabianie w domu. Sprawdź, co to jest i gdzie szukać ofert uczciwej pracy. Dowiedz się, ile można zarobić i sprawdź najlepsze pomysły na pracę nakładczą.

Praca chałupnicza – co to jest?

Praca chałupnicza – zwana także chałupnictwem – polega na wykonywaniu drobnej wytwórczości we własnym w domu lub warsztacie. Zleceniodawca pracy określa jej rodzaj, a także zobowiązuje się do dostarczenia materiałów oraz surowców, potrzebnych do jej wykonania.

Jednak w praktyce, chałupnictwo obejmuje jeszcze dużo innych metod, które pozwalają na zarabianie w domu – bez konieczności wytwarzania czegoś samodzielnie.

Chałupnictwo – jaka umowa?

Podstawy prawne pracy chałupniczej reguluje kodeks prawa pracy. Praca chałupnicza wykonywana jest na podstawie umowy o pracę nakładczą. Stronami umowy są: pracodawca (nakładca) oraz pracownik (wykonawca, chałupnik).

Uczciwie skonstruowana umowa powinna określać: rodzaj umowy, typ pracy, termin rozpoczęcia i zakończenia pracy, zasady wynagrodzenia.

Praca chałupnicza w domu – ile można zarobić?

Wysokość zarobków zależy oczywiście od kilku czynników. Przede wszystkim od rodzaju pracy oraz naszej “wydajności”.

Potencjalne zarobki najlepiej przedstawić na praktycznym przykładzie. Pod lupę weźmy więc np. składanie długopisów.

Załóżmy, że w przesyłce od zleceniodawcy będzie 5 tysięcy sztuk długopisów. Złożenie każdego z nich, da zarobek w wysokości ok. 0,15 zł netto.

Czyli: 0,15 zł x 5000 sztuk = 750 zł. Wprawiony chałupnik może złożyć w godzinę ok. 80 długopisów. Wykonanie całości zlecenia, będzie więc wymagać ponad 60 godzin pracy.

Brzmi całkiem nieźle – ale w teorii. Zleceniodawca zapłaci bowiem tylko za poprawnie złożone długopisy. A ową “poprawność” ocenia oczywiście sam pracodawca.

Od naszego teoretycznego zysku (750 zł), trzeba jeszcze odjąć ewentualną kaucję, która zwykle jest pobierana od nowych pracowników. Rzekomo w celu weryfikacji użytkownika oraz na pokrycie kosztów przesyłki.

Co w sytuacji, kiedy prześlemy pieniądze, a firma okaże się nierzetelna (np. nie otrzymamy przesyłki ani pieniędzy, urwie się kontakt)? Cóż, takie pieniądze trudno potem odzyskać – w końcu zrobiłeś przelew dobrowolnie…

Najlepiej po prostu omijać szerokim łukiem podejrzanie wyglądające oferty oraz firmy.

Chałupnictwo – dla kogo?

Praca chałupnicza jest najbardziej popularna wśród młodych mam, emerytów, rencistów oraz niepełnosprawnych. Jednak nie jest to oczywiście regułą.

Ponieważ np. zawody freelancesrkie wymagają wiedzy z dziedziny najnowszych nowinek technologicznych, którą dysponują przeważnie młodzi ludzie.

Tak więc, chałupnictwo jest bardzo uniwersalnym sposobem pracy, który może wykonywać w zasadzie każdy.

W ten sposób zarabiają jeszcze m.in. studenci, nieletni uczniowie czy osoby zatrudnione na etacie, ale nieusatysfakcjonowane wysokością swoich zarobków.

Jak szukać uczciwych ofert pracy chałupniczej?

Oczywiście w 100% nigdy nie sprawdzimy, czy dana firma jest uczciwa, ale możemy podjąć pewne kroki, które pozwolą nam zminimalizować ryzyko.

Sprawdźmy, czy ogłoszenie zawiera adres firmy, dane kontaktowe, NIP czy REGON. Takie dane można następnie zweryfikować w bazie Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Przed nawiązaniem jakiejkolwiek współpracy, spróbuj w pierwszej kolejności wysłać maila na podany adres lub zadzwonić na wskazany numer telefonu.

Dobrze jest również sprawdzić opinie o danej firmie w internecie. Aby to zrobić, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazy: “firma” opinie lub “firma” forum.

Znajdź uczciwą pracę chałupniczą

UCZCIWA PRACA CHAŁUPNICZA – CHAŁUPNICTWO NAJLEPSZE POMYSŁY I OFERTY W 2021 ROKU

Oferty pracy chałupniczej – dzięki postępowi technologicznemu – nie odnoszą się już tylko do wykonywania pracy typowo manualnej. Rozwój internetu stworzył wiele nowych możliwości do zarabianie nawet bez wychodzenia z domu. 

1. Praca chałupnicza – adresowanie kopert

Praca chałupnika polega na własnoręcznym adresowaniu kopert na dane korespondencyjne, wskazane przez zleceniodawcę. Ponadto trzeba będzie jeszcze włożyć do koperty gotowe pismo i nakleić na nią znaczek.

Samą wysyłką zajmuje się już pracodawca. Takie listy nie są zazwyczaj prywatną korespondencją, ale listami reklamowymi z zaproszeniami np. na bezpłatne badanie słuchu czy na prezentację materacy, itp.

Ile można zarobić? Stawki wahają się mniej więcej od 0,50 zł do 3 zł za jedną kopertę.

2. Montaż elementów – np. składanie długopisów

Najbardziej popularnym zajęciem z tej kategorii, jest oczywiście składanie długopisów. Jednak istnieją jeszcze inne prace, które polegają na montowaniu różnych podzespołów.

Popularne jest sklejanie części do dziecięcych zabawek i kartonów-opakowań, składanie ozdobnych parasolek do drinków, wiatraczków rowerowych czy wentyli.

Ile można zarobić? Wynagrodzenie za skompletowanie jednej sztuki, zamyka się zazwyczaj w kilkunastu-kilkudziesięciu groszach. 

3. Chałupnictwo – szycie

Tutaj możliwość zarobku mają krawcowe i krawcy. Popyt na usługi krawieckie przewyższa możliwości wielu firm, które chętnie “odstępują” zlecenia zdalnym pracownikom.

Praca polega najczęściej na szyciu serwet, obrusów czy zasłon. Bardziej doświadczeni i sprawdzeni partnerzy, mogą liczyć na jeszcze lepiej płatne zlecenia – szycie toreb, plecaków czy ubranek pierwszokomunijnych.

Ile można zarobić? Rozpiętość stawek jest tutaj bardzo duża. Zwykle wynosi od kilkunastu, do nawet kilkuset złotych za wykonane zlecenie. 

4. Rękodzieło

W ostatnim czasie wyroby wykonywane manualnie, zyskały ogromną popularność. Wielu klientom nie podobają się przedmioty wytwarzane na skalę masową i wolą mieć w domu coś oryginalnego.

I tutaj otwiera się szansa na zarobek dla osób, które mają pewien zmysł artystyczny.

Spieniężyć można np. na malowaniu obrazów na szkle, grawerowaniu szkatułek i nazwisk na tabliczkach ozdobnych, tworzeniu bukietów ze sztucznych kwiatów, zdobieniu świeczników, itp.

Ze względu na wymaganą wysoką jakość przedmiotów oraz czasochłonność pracy, jest ona również stosunkowo dobrze płatnym zajęciem.

Ile można zarobić? Stawki zależą od skali trudności zadania i wynoszą od kilku do kilkudziesięciu złotych. Zdarza się również, że pojawiają się zlecenia o wartości przekraczającej 100 zł.

5. Chałupnictwo – domowa gastronomia

Każdy lubi smacznie zjeść, ale nie każdy ma talent (chęć?) i umiejętności kucharskie. Coraz więcej osób zaczęło doceniać domowe jedzenie.

To dobry trend, ponieważ jakość żywności z popularnych fast foodów pozostawia zazwyczaj wiele do życzenia.

Jeżeli lubisz i umiesz piec oraz gotować, możesz  zgłosić się do lokalnej firmy cateringowej lub np. bezpośrednio do domu weselnego.

Ile można zarobić? Wszytko zależy od ilości zamówionych wyrobów. Ale za jeden “event” można zarobić nawet i kilkaset złotych w miesiącu.

6. Praca chałupnicza w domu – telemarketing

Wiele firm opiera swój marketing w dużej mierze na call center. To wygodna metoda promocji, ponieważ nie wymaga obecności telemarketerów w firmie.

Praca polega na umawianiu spotkań klientów, promowaniu usług instytucji finansowych czy reklamowaniu wystaw i pokazów.

Ile można zarobić? Średnie wynagrodzenie w tej pracy, wynosi około 2 tys. zł miesięcznie.

7. E-handel

Kupowanie przez internet bije wszelkie rekordy popularności. Kupujemy online praktycznie wszystko. Ułatwiają i zachęcają do tego znane platformy zakupowe i aukcyjne.

Jeżeli mamy niepotrzebne przedmioty w domu, możemy je sami wystawić na sprzedaż. Dużo ludzi poszukuje używanych rzeczy i jest to dobra okazja do zarobku.

Sprawdź, co sprzedawać i jak zarabiać na Allegro – najpopularniejszym portalu aukcyjnym w Polsce.

Ile można zarobić? Zależy od ilości dostępnych rzeczy do sprzedaży.

8. Praca chałupnicza – zakłady sportowe

Popularna bukmacherka, to sposób na zarabianie dla wielu fanów sportu i nie tylko.

Jednak aby odnosić w tej branży sukcesy, trzeba się dobrze znać na danej dyscyplinie, śledzić najnowsze doniesienia (np. raporty o kontuzjach zawodników) oraz mieć trochę szczęścia.

Należy zwrócić uwagę na to, że wiele firm bukmacherskich oferuje nowym użytkownikom bonusy powitalne w postaci tzw. free betów (darmowych zakładów) lub premii od wysokości wpłaty.

Ile można zarobić? W przypadku zakładów bukmacherskich, zarobki są w zasadzie nieograniczone, ale można również wszystko przegrać.

9. Własny sklep internetowy

Jeżeli dobrze czujesz się w e-handlu (wypróbowałeś np. sprzedaż na Allegro), możesz spróbować swoich sił, zakładając własny sklep internetowy.

Co ciekawe, aby to zrobić, nie potrzebne są nawet umiejętności informatyka. W sieci są dostępne platformy, które oferują całe szablony e-sklepów z różnych branż i kategorii.

A co najlepsze, aby sprzedawać online, nie musisz mieć nawet własnego towaru – sprawdź, na czym polega dropshipping.

Ile można zarobić? Brak dolnych i górnych limitów.

10. Praca chałupnicza – fotograf

Stworzenie domowego mini studia fotograficznego, w którym będziesz robić zdjęcia dla sklepów internetowych, to kolejna opcja na zdalne zarabianie.

To zajęcie wymaga dobrego sprzętu fotograficznego oraz pewnych umiejętności oraz wiedzy w tym zakresie. Możliwe jest również czerpanie zysków za umieszczanie oryginalnych zdjęć na platformach i giełdach stockowych.

Jeżeli podoba Ci się perspektywa takiej pracy, dowiedz się więcej o tym, jak zarabiać na fotografii.

Ile można zarobić? Zakres zarobków wynosi mniej więcej od 100 do 500 zł miesięcznie.

11. Praca chałupnicza w domu – copywriting

Pisanie tekstów na zamówienie, może być całkiem intratnym zajęciem. W Polsce jest kilka milionów blogów oraz różnych stron www – prywatnych i firmowych.

Ich właściciele niekoniecznie mają talent pisarski, a chcą mieć wysokiej jakości treść. I tutaj otwiera się możliwość zarobku dla copywriterów. Jeżeli masz lekkie pióro i lubisz tworzyć unikalne teksty – działaj.

Swoich sił możesz spróbować na takich platformach jak Giełda Tekstów czy Whitepress.

Ile można zarobić? Około 1 tys. zł miesięcznie.

12. Tłumacz online

Jeżeli opanowałeś dobrze któryś z języków obcych, możesz zarabiać na tłumaczeniu tekstów. W tej pracy trzeba się wykazać dobrą jakością realizowanych zleceń oraz szybkością ich wykonywania.

Swoje możliwości możesz sprawdzić na platformie Turbotłumaczenia lub dodać indywidualne ogłoszenie na popularnych serwisach z ofertami pracy.

Ile można zarobić? Około 2 tys. zł miesięcznie.

13. Praca chałupnicza jako freelancer

Freelancing to ostatnimi czasy bardzo popularny “zawód”. Pod tym pojęciem kryje się tak naprawdę wiele zajęć, które można wykonywać w domu.

Będzie to więc praca jako projektant stron internetowych, grafik, przedstawiciel branży IT, dziennikarz czy trener personalny.

Zarabianie w ten sposób wymaga od chałupnika bardzo dużej samodyscypliny oraz świetnej organizacji czasu pracy.

Jeżeli chciałbyś wiedzieć więcej o tej metodzie na czerpanie dochodów w domu, sprawdź – jak zostać freelancerem.

Ile można zarobić? Wysokość zarobków zależy od umiejętności oraz wyrobionej “marki” samego freelancera. Dobry fachowiec potrafi zarobić spokojnie kilka tysięcy złotych miesięcznie. 

14. Tester aplikacji

To stosunkowo nowa możliwość na zarabianie. Popularność telefonów komórkowych oraz aplikacji mobilnych, wpłynęły na ogromną ilość coraz to nowszych programów i projektów. Ktoś to wszystko musi testować – może Ty?

Platformy takie jak: Usertesting, Ubertesters czy Testingbirds płacą swoim użytkownikom za próbowanie różnych funkcjonalności produktów cyfrowych.

Ile można zarobić? Realnie od 100 do 300 zł miesięcznie.

15. Chałupnictwo – wypełnianie ankiet za pieniądze

To niezwykle popularna i łatwa metoda na zarabianie w domu. Nie potrzebne są tu żadne specyficzne umiejętności czy specjalistyczny sprzęt. Zarabianie na ankietach nie wymaga także żadnego własnego wkładu finansowego.

Sprawdzonymi od lat serwisami badawczymi są m.in. panele: Opinie.pl, ySense, Neobux czy Marketagent.

Więcej serwisów z płatnymi ankietami można znaleźć na stronie https://jak-zarabiac.com/platne-ankiety/

Ile można zarobić? Realnymi zarobkami dla początkujących chałupników, będą kwoty od 200 do 500 zł miesięcznie.

Gdzie znaleźć oferty uczciwej pracy chałupniczej?

Praca chałupnicza – gdzie szukać ofert?

Najpopularniejszymi miejscami, gdzie można spotkać najwięcej ofert pracy chałupniczej, są znane portale ogłoszeniowe.

Platformy typu Praca.pl, Gratka, OLX, Pracuj.pl – aż roją się od tego typu anonsów. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym przy podejmowaniu decyzji o ewentualnej współpracy.

Jeżeli już na jakieś ogłoszenie się decydujemy, warto celować bardziej w te płatne niż darmowe. Wiąże się to z większym prawdopodobieństwem, że taka oferta została wcześniej przez administratorów w jakiś sposób sprawdzona.

Można również zasięgnąć rady znajomych lub społeczności na którymś z social mediów.

Innym rozwiązaniem jest również bezpośrednie składanie ofert samym firmom – za pomocą ich mediów społecznościowych czy np. infolinii.

Zalety i wady pracy chałupniczej

  • Elastyczny czas pracy – chałupnik sam sobie jest szefem i sam decyduje o swoich godzinach pracy.
  • Chałupnictwo, to brak stresu, spowodowanego presją kadry menedżerskiej czy kolegów/koleżanek z pracy.
  • Brak konieczności dojazdu do miejsca pracy. Większość zajęć, można wykonywać w zaciszu domowych pieleszy.
  • Praca chałupnicza nie wymaga żadnego formalnego wykształcenia, bardziej liczą się zapał i osobiste talenty.
  • Nieograniczone możliwości zarobków, w dużej mierze to właśnie chałupnik decyduje o tym, ile zarabia.
  • Konieczność posiadania dużej samodyscypliny i umiejętności dobrej organizacji dnia.
  • Ograniczenie kontaktów interpersonalnych, które zwykle ma się w “standardowej” pracy.
  • Brak pewności, co do wysokości miesięcznych zarobków.
  • Najczęściej konieczność samodzielnego ubezpieczenia się i odprowadzania wszelkiego rodzaju składek.