STRONA GŁÓWNA » PROGRAMY PARTNERSKIE

PROGRAMY PARTNERSKIE

Programy partnerskie są jednym z rodzajów marketingu internetowego, gdzie mamy do czynienia z płatnością za efekty prowadzonych działań.

Obecnie, kampanie reklamowe o charakterze efektywnościowym należą do zdecydowanie najpopularniejszych. Osoby inwestujące w reklamę w bezpośredni sposób widzą, że płacą za coś konkretnego i wręcz namacalnego.

Jak sama nazwa wskazuje, program partnerski bazuje na współpracy konkretnych partnerów.

W tym przypadku jest to sprzedawca/reklamodawca, a więc osoba, która chce wypromować swoje produkty i zwiększyć sprzedaż oraz wydawca/bloger, czyli właściciel strony, na której udostępnia on sprzedawcy swoją powierzchnię reklamową.

Taki układ rodzi więc korzyści dwa obu stron. Sprzedawca ma większy rynek zbytu i pozyskuje nowych klientów płacąc za reklamę, a wydawca zarabia na wyświetlaniu reklam.

Programy partnerskie stają się wśród „e-twórców” coraz bardziej popularne. Dla wielu osób stanowią możliwość dodatkowego zarobku na posiadanym blogu, stronie internetowej, fan page-u na FB, Instagramie czy bazie adresów e-mail.

Reklamowanie się w programach partnerskich – dlaczego ma to sens?

Reklamowanie się w programach partnerskich – dlaczego ma to sens?

Jak każda forma reklamy internetowej, głównym celem jest zwiększenie ruchu na stronie, a tym samym zwiększenie sprzedaży. Poprzez uczestnictwo w programach partnerskich można uzyskać większy ruch z witryn odsyłających.

Skuteczność tego kanału pozyskiwania klientów można monitorować chociażby w najprostszym, darmowym narzędziu jakim jest Google Analytics. Uczestnictwo w programie partnerskim zazwyczaj oznacza rozliczanie się z reklamodawcą za efekt.

A więc za jakąś pożądaną przez sprzedawcę akcje, którą wykona użytkownik wchodząc w reklamę na stronie reklamodawcy. Najbardziej oczywistym „efektem” jest po prostu kliknięcie w reklamę. Ale to nie wszystko.

Można też skłaniać użytkownika do zakupu w ramach sklepu internetowego, albo też do skorzystania z formularza kontaktowego. Od tego ile takich akcji zdarzy się w jednostce czasu zależy wynagrodzenie dla osoby, która udostępnia powierzchnię reklamową.

Najczęściej bazuje ono na prowizji, ale tutaj także są do wyboru różne warianty rozliczeń, można więc zdecydować się na taki, który rodzi dla nas największe korzyści.

Programy partnerskie - modele rozliczeń

Jak są rozliczane programy partnerskie?

Kwestia modelu rozliczeń jest jedną z kluczowych kwestii w afiliacji. Są tak naprawdę trzy główne sposoby rozliczania się w ramach programu partnerskiego.

Pierwszy to Cost per Click (CPC), czyli płatność za kliknięcie w link lub baner reklamowy.

Aby możliwe było kontrolowanie kliknięć, a dokładniej tego czy nie stanowią sztucznie generowanego ruchu, przystępując do programu partnerskiego instaluje się specjalne kody trackingowe, dzięki którym możliwa jest walidacja kliknięć.

Alternatywę stanowi rozliczanie się za sprzedaż promowanego produktu czyli Cost per Sale (CPS). Ostatnim sposobem rozliczania się jest Cost per Lead (CPL).

Czyli za wypełniony prawidłowo formularz kontaktowy na stronie reklamodawcy, co też jest zazwyczaj akcją bardzo pożądaną. W łatwy sposób można więc zobrazować sobie, jakie zarobki można osiągnąć w przypadku rozliczania się na podstawie prowizji.

Dany program partnerski może nam zaoferować np. 20% prowizji za możliwość udostępnienia reklamy butów na portalu o tematyce modowej. Użytkownik czytając na portalu artykuł tematyczny klika w baner reklamowy, który przenosi go do sklepu internetowego z konkretnym modelem butów.

W momencie, kiedy użytkownik ten dokona zakupu butów, reklamodawca otrzymuje 20% wartości zakupionego produktu, a więc 20% ceny butów. Jak widać na powyższym przykładzie – zyskują obie strony zaangażowane w program partnerski, zarówno sprzedawca jak i wydawca, co stanowi podstawę programów tego rodzaju.

Jakie strony nadają się do tego, aby przystąpić do programu partnerskiego?

Jakie strony nadają się do tego, aby przystąpić do programu partnerskiego?

Oczywiście – nie wszystkie. I zawsze warto podejść do swojej strony krytycznie zastanawiając się, czy faktycznie będziemy mieli komu reklamować różnego rodzaju dobra i usługi.

Największe zyski i najbardziej stabilny zarobek notują reklamodawcy, których strony posiadają relatywnie dużą liczbę unikalnych użytkowników miesięcznie.

Dobrym miejscem do wyświetlania reklam jest więc strona internetowa generująca spory ruch. Doskonałym miejscem może być poczytny blog internetowy, na którym cały czas pojawiają się nowe treści.

Programy partnerskie mogą działać także w wiadomościach e-mail rozsyłanych do użytkowników z rozbudowanej bazy kontaktów. Mogą także dotyczyć profili w mediach społecznościowych.

Zazwyczaj, tworzenie strony po to, aby zaraz zacząć na niej zarabiać za pośrednictwem programu partnerskiego nie jest najlepszą strategią działania. Natomiast jest to dobry pomysł w sytuacji, kiedy taką stronę już posiadamy.

Trzeba również pogodzić się z faktem, że wyświetlające się reklamy mogą wpłynąć na estetykę witryny i jej odbiór przez użytkowników.

Aby zapewnić sobie stały dochód z programów partnerskich trzeba o swoją stronę dbać. Treści należy aktualizować, a także podtrzymywać dobrą interakcję z użytkownikami.

Afiliacja - gdzie się reklamować?

A gdzie najkorzystniej będzie się reklamować sprzedawcom?

Warto też spojrzeć na kwestie programów partnerskich od strony osób, które chciałyby się za pośrednictwem nich reklamować.

Oprócz wyżej wspomnianych miejsc na reklamę, jak strony internetowe, blogi czy media społecznościowe, warto wziąć także pod uwagę różnego rodzaju portale.

Dobrym przykładem będą platformy z opiniami o produktach i porównywarki cen, gdzie użytkownicy często zaglądają – jeszcze zanim dokonają jakiegokolwiek zakupu.

Warto też wziąć pod uwagę różnego rodzaju portale typu Cashback oraz witryny z kuponami rabatowymi.

Użytkownicy często szukają w internecie sposobu na to, aby móc w jakikolwiek sposób zaoszczędzić na swoich zakupach i chętnie korzystają z treści zawartych na takich stronach.

Przystąpienie do programu partnerskiego zawsze warto planować z głową.

Należy przemyśleć, na jakiej stronie reklama naszego sklepu czy też usługi przyniesie nam największe korzyści.

Jeśli sprzedajemy sprzęt gospodarstwa domowego – reklama w porównywarkach cen jak najbardziej ma sens.

Jeśli sprzedajemy donice ogrodowe – reklama na portalu branżowym dla miłośników zieleni również będzie odpowiednia.

Warto przemyśleć chociażby minimalne dopasowanie reklam. Kluczowy jest targeting co do miejsca ich wyświetlania użytkownikom o konkretnych cechach, zainteresowaniach i celach. Dzięki temu będziemy mogli uzyskać lepsze wyniki w ramach programu partnerskiego.

Programy partnerskie - jaką formę reklamy wybrać?

Jaką formę reklamy wybrać?

Pierwszym sposobem, który staje się coraz popularny jest content marketing, który w tym kontekście oznacza reklamę poprzez artykuł sponsorowany.

Jeśli tylko wybierzemy odpowiedniego autora nie tylko mamy możliwość dotarcia do odbiorców jego strony, ale też możemy posłużyć się jego autorytetem, co może mocno wpłynąć na sprzedaż.

Alternatywę stanowią tzw. reklamy displayowe, które w zasadzie znajdują się na drugim końcu kontinuum oferując jedynie grafikę z minimalną ilością tekstu.

Ludzie są wzrokowcami, jednakże zawsze trzeba wziąć pod uwagę jak wiele agresywnych reklam tego rodzaju atakuje użytkowników sieci.

Prowadzi to do dość popularnego zjawiska tak zwanej ślepoty banerowej. To zjawisko, gdzie użytkownicy nawet patrząc na baner bezpośrednio są na niego dosłownie ślepi, a zawarty na nim przekaz reklamowy w ogóle do nich nie trafia.

Dlatego w przypadku reklam banerowych, tak ważna jest sama kreacja takiej reklamy. Fundamentem jest także jej odpowiednie targetowanie np. pod kątem geolokalizacji czy też poprzez targetowanie behawioralne.

Rodzaje programów afiliacyjnych

Rodzaje programów partnerskich

Programy partnerskie można również podzielić na jednopoziomowe oraz wielopoziomowe, o czym także warto wiedzieć.

Jednopoziomowe programy działają dokładnie tak, jak w przykładach opisane powyżej. Jako afiliant masz okazję na zarabianie poprzez własne, bezpośrednie działania.

Alternatywne rozwiązanie zwane dwupoziomowym programem partnerskim oznacza, że oprócz zarabiania na swojej stronie, można też budować własny zespół.

Takie osoby generując swoje zyski z uczestnictwa w programie partnerskim, przyczyniają się do otrzymania prowizji przez osobę, która dany program im poleciła.

Warto jednak mieć świadomość tego, że zbudowanie takiej sieci powiązań do łatwych nie należy, wymaga doświadczenia, sporej wiedzy oraz czasu.

Programy partnerskie - w jakiej branży działać?

Dostępność różnych branż

Kolejną kwestią, która może nas zainteresować to najpopularniejsze branże tematyczne, które występują w programach afiliacyjnych.  Obecnie do takich branż bezsprzecznie należą pożyczki, kredyty oraz finanse.

Do popularnych tematów należą także nieruchomości, ubezpieczenia oraz turystyka. No i oczywiście zawsze w programach partnerskich jest miejsce na wszelkiego rodzaju e-commerce, czyli sprzedaż za pośrednictwem sklepów internetowych.

PROGRAMY PARTNERSKIE - AFILIACYJNE - RANKING

Programy partnerskie – afiliacyjne – ranking

1. eBrokerPartner – finansowy program partnerski – 50 zł bonusu powitalnego

2. Bankier – finansowy system partnerski – ponad 200 kampanii reklamowych

3. webPartners – ponad 400 kampanii partnerskich z różnych branż

4. Money2Money – finansowy program afiliacyjny – ponad 200 kampanii partnerskich

5. Refunder – zarabianie na zakupach online – 10 zł bonusu powitalnego

Programy partnerskie, afiliacja – podsumowanie, czy warto?

Podsumowując, programy partnerskie są ciekawą opcją na zarabianie przez internet. Jeśli prowadzisz bloga, stronę www lub jesteś aktywny w social mediach, to może być zajęcie dla Ciebie.

Oczywiście samo posiadanie ww. narzędzi nie wystarczy do tego, żeby czerpać jakiekolwiek zyski z sieci afiliacyjnych. Te kanały muszą generować ruch, tj. muszą być odwiedzane przez wielu użytkowników.

Jeżeli masz jakieś wątpliwości, czy w Twoim przypadku, afiliacja może się opłacać, po prostu spróbuj. Tutaj nie ma żadnego ryzyka, ponieważ rejestracja i uczestnictwo w programach partnerskich jest całkowicie bezpłatne.

JAK ZARABIAĆ PIENIĄDZE