STRONA GŁÓWNA » ZARABIANIE W INTERNECIE

ZARABIANIE W INTERNECIE

Zarabianie w internecie – czy jest w ogóle możliwe? Jak zarabiać w internecie regularnie i bezpiecznie?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje sposobów na zdobycie dodatkowych źródeł dochodu online, zwłaszcza w obliczu kryzysu ekonomicznego i galopującej inflacji.

A sieć oferuje ogromne możliwości zarobkowe, które pozwalają na pracę z dowolnego miejsca na świecie i w wybranych przez nas godzinach. Sprawdźmy zatem najlepsze i najpopularniejsze sposoby na najskuteczniejsze zarabianie w internecie.

Zanim jednak przejdziemy do omawiania konkretnych metod, przeanalizujmy najpierw, od czego w ogóle zacząć przygodę z zarabianiem online?

Na początek musisz ustalić swój ogólny plan na zarabianie. Ponieważ wybór optymalnego sposobu będzie uzależniony od Twojego podejścia, umiejętności czy skłonności do ryzyka.

I wobec powyższego, pracę przez internet możemy podzielić na 3 główne kategorie:

 1. zarabianie w internecie dla cierpliwych – praca niewymagająca specjalnych umiejętności, doświadczenia czy wkładu własnego
 2. zarabianie przez internet dla kreatywnych – praca wymagająca konkretnych umiejętności, własnej inwencji i często finansowego wkładu początkowego
 3. zarabianie online dla osób skłonnych do ryzyka – praca dająca potencjalnie największy zysk, ale wymagająca własnego wkładu finansowego, który można w całości stracić

Jak zacząć zarabiać w internecie

 

NAJLEPSZE SPOSOBY NA ZARABIANIE W INTERNECIE

Zarabianie w internecie dla kreatywnych

1. BLOGOWANIE

W obecnych czasach prowadzenie własnego bloga jest bardzo popularne, zarówno wśród celebrytów jak i „zwykłych” użytkowników internetu.

Nic dziwnego, oprócz pisania o swoich pasjach, zainteresowaniach, czy innych rzeczach, którymi chcemy podzielić się z czytelnikami – na blogu można zarabiać.

Oczywiście to, ile uda nam się spieniężyć, zależy od kilku spraw. Po pierwsze, od jakości bloga (ciekawy, unikalny kontent), liczby odwiedzających oraz tematyki.

W jaki sposób czerpać z tego profity? Najlepiej skorzystać z programu Google Adsense.

Wyszukiwarki same dobierają odpowiednią tematykę reklam do naszej strony i w zasadzie jedyną naszą czynnością, jest tylko wybranie rodzaju banera/tekstu i wstawienie odpowiedniego kodu na naszego bloga.

Inną opcją na zarabianie na własnej twórczości – publikacja artykułów sponsorowanych na swoim blogu, pisanie tekstów na inne strony, influencing.

W sieci istnieje sporo platform, które oferują bezpłatne założenie bloga, choćby WordPressBlogger czy WIX.

POTENCJALNE ZAROBKI
Wysokość zarobków na blogowaniu zależy od kilku czynników: liczby czytelników bloga, ilości reklam i ofert postów sponsorowanych. Na samych reklamach można zarobić do kilkuset złotych miesięcznie. Natomiast przy publikowaniu wpisów płatnych – zarobki mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Praca online bez doświadczenia

2. OGLĄDANIE  / KLIKANIE REKLAM

Wiele osób zastanawiających się nad tym, jak zacząć zarabiać w internecie, często trafia właśnie w pierwszej kolejności na strony z płatnymi reklamami.

Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów na zarabianie online. Nie wymaga w zasadzie niczego oprócz bezpłatnej rejestracji w danym serwisie PTC (paid-to-click).

Tutaj hegemonami są programy zagraniczne – w większości anglojęzyczne. Plusem jest na pewno to, że pieniądze zarabia się w dolarach, a nie w złotówkach.

Problemem jest z kolei fakt, że tylko kilka „buxów” jest wartych rozważenia. Większość z nich wypłaca zarobki na portfele internetowe – PayPal lub Skrill.

POTENCJALNE ZAROBKI
Ten sposób na zarabianie przez internet oferuje niestety bardzo małe zarobki, i wiele osób szybko się do niego zniechęca. Ale nie ma się czemu dziwić – mówimy tu o kwotach rzędu kilku- kilkunastu złotych miesięcznie.

Praca online bez doświadczenia

3. ANKIETY ONLINE

Bardzo popularny sposób na zarabianie w internecie. Nie wymaga żadnego podpisywania umowy czy specjalnych umiejętności.

Wystarczy założyć bezpłatne konto w danym panelu ankietowym i wypełnić profil uczestnika.

Za każdą wypełnioną ankietę – w zależności od serwisu – można otrzymać zazwyczaj kilka złotych. Zdecydowanie lepiej płacą serwisy zagraniczne – tam za wypełnioną ankietę można zarobić nawet kilka dolarów.

Wypłaty otrzymujemy na konto bankowe PayPal lub Skrill. Niektóre serwisy umożliwiają także wybór nagrody rzeczowej lub przekazanie darowizny na cele charytatywne.

Najlepsze programy umożliwiające zarabianie na ankietach internetowych, można znaleźć w moim rankingu – https://jak-zarabiac.com/platne-ankiety/

POTENCJALNE ZAROBKI
Wysokość zarobków zależy tutaj od ilości serwisów, w których będziesz wypełniać ankiety, ilości samych badań oraz Twojej regularności. Realnie można na takiej pracy zarobić do kilkuset złotych na miesiąc. Pamiętajmy jednak o tym, że są okresy w roku, w których ankiet (i możliwości zarobku) jest znacznie więcej – np. święta, Black Monday, Cyber Week, itd.

Praca online bez doświadczenia

4. CZYTANIE PŁATNYCH E-MAILI

Kolejna praca online bez doświadczenia. Nie wymaga w zasadzie niczego więcej oprócz czasu i dużej cierpliwości.

Tutaj również mamy do czynienia z sytuacją, gdzie czołowymi programami są projekty z Polski. A właściwie jeden – grupy ADNOX.

Należy do niej aż 5 największych serwisów GPTR (get-paid-to-read) w Polsce. Sama firma działa w necie od 2007 roku i wypłaca wynagrodzenie swoim użytkownikom po dziś dzień.

Co ciekawe, do jej serwisów można dołączyć bezpłatnie już od 13 roku życia. Jednym z najstarszych, jest Centrum Reklamy – mający już ponad 123 tysiące członków.

Jak zarabiać przy pomocy tej metody? Po prostu otwiera się i czyta wiadomości e-mail od firm i agencji reklamowych.

POTENCJALNE ZAROBKI
Podobnie jak w przypadku klikania reklam za pieniądze, tutaj również zarobki są wręcz mikroskopijne. Sposób na zarabianie w internecie ewidentnie dla bardzo cierpliwych. 🙂 W najlepszym razie zarobimy tutaj kilka złotych miesięcznie – czyli nie zwróci się nam nawet za prąd.

Zarabianie w internecie dla kreatywnych

5. YOUTUBE

O tej metodzie zarabiania krąży chyba najwięcej legend. Jednak wbrew pozorom, jest to bardzo ciężki kawałek chleba.

Konkurencja na YouTube jest ogromna i bardzo ciężko znaleźć jakąś oryginalną niszę, którą ewentualnie można by wypełnić.

A trzeba od razu powiedzieć, że aby zarabiać na uploadzie video, trzeba mieć naprawdę sporo fanów i wyświetleń. Do tego potrzebny jest interesujący kontent i dobra promocja swojego kanału.

Z kwestii technicznych, profil na Youtube zakładamy przy użyciu swojego konta G-mail. Następnie tworzymy konto Google Adsense (dzięki któremu będą się wyświetlać reklamy) oraz włączamy monetyzację filmiku.

Jak zwiększyć swoje szanse na zarabianie w ten sposób? Starajmy się tworzyć autorskie video, które nie będzie plagiatem innych.

Nie warto również kopiować cudzych wrzutek, ponieważ po naruszeniu praw autorskich YT może nam zawiesić kanał.

POTENCJALNE ZAROBKI
Potencjał na zarabianie przez internet za pomocą kanału YouTube jest bardzo duży. Natomiast wysokość Twojego wynagrodzenia będzie zależeć w głównej mierze od liczby subskrybentów i wyświetleń filmików. O jakich widełkach mówimy? Realny przedział dla początkującego youtubera to kilkanaście do kilkuset złotych miesięcznie.

Zarabianie w internecie dla kreatywnych

6. PROGRAMY PARTNERSKIE (AFILIACYJNE)

Coraz popularniejsza metoda na zarabianie online. Nic dziwnego, właściwie każda poważna firma jest obecna w internecie i właśnie poprzez ten kanał dystrybucji, również chce docierać do klienta.

Na czym polega więc nasza część? Na znajdowaniu takiej firmie potencjalnych nabywców jej produktów.

W pierwszej kolejności, zapisujemy się do wybranego programu partnerskiego, gdzie następnie wybieramy jakiś produkt/y.

Dalsza część naszej pracy polega na jego promocji. W jaki sposób? Poprzez media społecznościowe, własnego bloga / stronę www, czy fora tematyczne.

POTENCJALNE ZAROBKI
Wysokość wynagrodzenia zależy od rodzaju promowanego produktu. Stawki wahają się tutaj zazwyczaj od kilku złotych, do nawet kilkuset złotych za leada. Najbardziej dochodową branżą jest sektor finansowy. Można również próbować sił na arenie międzynarodowej (np. Amazon), ale tam konkurencja jest wręcz miażdżąca. Uczestnictwo w sieciach afiliacyjnych jest oczywiście bezpłatne.

Zarabianie w internecie dla kreatywnych

7. BANKI

Dobrym sposobem na dodatkowe pieniądze, są również… banki. Choć wiele osób może to zaskakiwać, tak właśnie jest.

Te instytucje oprócz zwyczajowego sięgania do kieszenie klienta, czasem dają też zarobić. Kluczową sprawą jest tutaj trafienie na odpowiednie okazje.

To na co trzeba polować, to bonusy i promocje bankowe https://jak-zarabiac.com/promocje-bankowe-jak-na-nich-zarabiac/

Szukamy przede wszystkim dobrze oprocentowanych lokat (1-3 miesiące) lub premii za otwarcie konta osobistego.

Bonusami dla klienta są najczęściej pieniądze, vouchery lub bony. Jeżeli dany produkt finansowy nie przypadnie nam do gustu, zawsze można z niego zrezygnować – oczywiście po odebraniu nagrody :-).

Banków na rynku mamy sporo, więc pole do działania również jest duże.

POTENCJALNE ZAROBKI
Zarabianie na bankach może być bardzo intratnym zajęciem, jednak tutaj trzeba skrupulatnie pilnować warunków i terminów promocji. Biorąc udział w kilku akcjach bonusowych naraz, jesteśmy w stanie zarobić nawet kilkaset złotych w miesiącu. Natomiast bardziej doświadczeni łowcy promocji potrafią zgarnąć nawet kilka tysięcy złotych.

Zarabianie w internecie dla kreatywnych

8. GRY

Łączenie przyjemnego z pożytecznym – graj i zarabiaj! Niemożliwe? A jednak. Istnieje kilka sprawdzonych metod, dzięki którym gracze mogą czerpać zyski na swojej pasji.

Zarabianie na grach nie jest jednak tak łatwe, jak mogłoby się z pozoru wydawać.

Aby wybrać najwłaściwszą metodę, należy wcześniej zrobić gruntowny „research” rynku i właściwie (realnie) ocenić swoje możliwości. Jakie mamy więc możliwości?

 • Streamowanie

Jeśli jesteś dobry w grach i lubisz się dzielić swoją pasją z innymi, możesz zarabiać na streamowaniu gier. Portale takie jak Twitch i YouTube oferują możliwość streamowania gier na żywo, co może przyciągnąć sponsorów i reklamy.

 • Turnieje

Jeśli jesteś weteranem gier i uważasz, że jesteś w stanie pokonać innych graczy, możesz spróbować swoich sił na turniejach gier. Wiele turniejów oferuje wysokie nagrody pieniężne dla zwycięzców.

 • Sprzedaż przedmiotów w grach

W niektórych grach istnieje możliwość zarabiania na sprzedaży przedmiotów, takich jak broń, ubrania i inne akcesoria.

Możesz sprzedawać przedmioty, które zdobyłeś podczas gry, na portalach aukcyjnych lub na specjalnych stronach, dedykowanych danej grze.

 • Testowanie gier

Firmy tworzące gry potrzebują testerów, którzy pomogą w wykryciu błędów i poprawieniu rozgrywki. Jeśli jesteś zainteresowany testowaniem gier, możesz spróbować swoich sił.

 • Reklamy w grach

Wiele firm chętnie korzysta z gier jako platformy reklamowej. Możesz zarabiać na reklamach w grach, takich jak bannerowe reklamy w grze, sponsorowane posty na portalach społecznościowych i inne.

 • Sprzedaż gier

Jeśli jesteś zapalonym graczem, możesz sprzedawać swoje stare gry na portalach aukcyjnych lub forach dla graczy.

 • Tworzenie modów i poradników

Wiele gier oferuje możliwość tworzenia modów, czyli modyfikacji gry. Możesz tworzyć mody i sprzedawać je na portalach aukcyjnych lub na specjalnych stronach internetowych.

Jeśli jesteś dobry w grach i lubisz dzielić się swoją wiedzą z innymi, możesz tworzyć poradniki i walkthroughy dla innych graczy.

POTENCJALNE ZAROBKI
Jeżeli chodzi o finanse, Twój zysk zależy od wybranego przez Ciebie sposobu zarabiania na grach. Równie dobrze możesz zarobić kilkadziesiąt złotych (np. za sprzedaż gry), albo kilka tysięcy (sukcesy w turniejach dla graczy).

Praca online bez doświadczenia

9. ZAKUPY ONLINE

Zarabianie na zakupach? Czemu nie? W dzisiejszych realiach, coraz więcej osób robi zakupy w sieci.

Ogromny wybór, niższe ceny, częste promocje i sporo metod płatności – to wystarczająca zachęta dla większości z nas. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że na kupowaniu online, można jeszcze… zarobić.

Taką możliwość oferuje m.in. Refunder. Program oferuje zwrot (moneyback) części wydatków, za dokonywanie zakupów za pośrednictwem serwisu. Do wyboru jest ponad 600 sklepów internetowych!

POTENCJALNE ZAROBKI
Trudno tutaj mówić o zarabianiu sensu stricte. Jest to raczej dodatek (ale bardzo miły) do codziennych sprawunków. W miesiącu możemy na takich moneybackach zarobić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Wyjątkiem jest robienie dużych i częstych zakupów, wówczas otrzymamy za nie oczywiście większe premie.

Zarabianie przez internet dla lubiących ryzyko

10. ZAKŁADY BUKMACHERSKIE

Lubisz sport? Uważasz, że się na nim znasz? Możesz na tym spieniężyć. Zakłady bukmacherskie mają w swoich ofertach różnorakie zdarzenia i dyscypliny do obstawiania.

Kilka z czołowych bukmacherów online, oferuje atrakcyjne bonusy za samo zapisanie się i pierwszy depozyt. Jeśli więc do tej pory grałeś w punktach naziemnych, zastanów się nad zmianą swoich przyzwyczajeń.

Pamiętaj jednak o ryzyku, jakie niesie za sobą taka forma angażowania swoich pieniędzy. Możesz znać się na sporcie, czy danej dyscyplinie, ale kiedy do gry wchodzą konkretne pieniądze, pojawiają się też kwestie psychologiczne, presja, itd.

POTENCJALNE ZAROBKI
Jedna z metod na zarabianie, która wcale nie musi skończyć się… Twoim zarobkiem. Jak już wiesz, zakłady bukmacherskie wymagają wkładu własnego, który w całości możesz przegrać. Jeżeli chodzi natomiast o górny limit zarobków – takowego w zasadzie nie ma. Jeżeli jesteś w tym dobry i / lub masz dużo szczęścia – właściwie sky is the limit.

Zarabianie przez internet dla lubiących ryzyko

11. KRYPTOWALUTY

Zarabianie na kryptowalutach to kolejny sposób na dodatkowy dochód przez internet. Miej jednak na uwadze to, że najbardziej rozsądną decyzją jest w tym przypadku najpierw zdobycie niezbędnej wiedzy o tym rynku.

Jak można zarabiać na krypto? Istnieje kilka popularnych metod:

 • Handel kryptowalutami

Jednym z najbardziej popularnych sposobów zarabiania na kryptowalutach jest handel nimi. Polega to na kupowaniu kryptowalut w nadziei na wzrost ich wartości i sprzedawaniu ich w momencie osiągnięcia pożądanej ceny.

Handel kryptowalutami jest bardzo podobny do handlu akcjami lub innymi instrumentami finansowymi.

 • Kopanie kryptowalut

Innym sposobem zarabiania jest wydobywanie ich. Tzw. mining kryptowalut jest procesem potwierdzania transakcji i dodawania ich do blockchaina.

Osoby wydobywające kryptowaluty otrzymują nagrody w postaci nowych kryptowalut. Jednakże, kopanie kryptowalut jest czasochłonne i wymaga zaangażowania dużego kapitału na zakup tzw. koparek.

 • Staking

Staking polega na trzymaniu kryptowaluty na specjalnym portfelu. Im więcej kryptowaluty posiada się na takim portfelu, tym większa jest szansa na otrzymanie nagrody.

 • Arbitraż

Arbitraż to proces kupowania kryptowaluty na jednej giełdzie i sprzedawania jej na innej giełdzie po wyższej cenie. Proces ten wymaga dużej wiedzy i doświadczenia.

 • Airdropy

Airdropy to darmowe monety lub tokeny, które można otrzymać poprzez wypełnienie określonych zadań, takich jak subskrypcja kanałów społecznościowych, udostępnienie postów lub zaproszenie znajomych.

Bardzo popularny sposób na wejście na rynek krypto dla początkujących osób, które nie chcą inwestować własnego kapitału.

POTENCJALNE ZAROBKI
Jak już wiesz, sposobów na zarabianie na kryptowalutach jest całkiem sporo, jednak w zasadzie każdy wiąże się z ryzykiem straty własnego kapitału. Z drugiej jednak strony, rynek krypto daje niesamowite możliwości zysku. Kluczem jest tutaj jednak zdobycie wiedzy i praktycznego doświadczenia. Podobnie jak powyżej (bukmacherka), możesz stracić swoje pieniądze, albo stać się bardzo bogatym człowiekiem.

Zarabianie w internecie dla kreatywnych

12. FREELANCING

To bardzo szerokie pojęcie, zawiera w sobie wiele usług, które możesz sprzedać w sieci. Jeśli posiadasz umiejętności np. grafika, tłumacza, projektanta stron www, czy piszesz dobre teksty – możesz na tym nieźle zarobić.

Budując swoją renomę w danej branży, będziesz otrzymywał coraz więcej zleceń i to dodatkowe dotychczas zajęcie, może się w pewnym momencie zamienić, na Twoje główne źródło dochodu.

Praca jako freelancer wymaga samodyscypliny i cierpliwości, ale w zamian oferuje możliwość samodzielnego wyboru zleceń oraz nielimitowany i elastyczny czas pracy.

POTENCJALNE ZAROBKI
Ile można zarobić? Tutaj zarobki są w zasadzie nieograniczone i zależą od rodzaju usług, które oferujesz, ilości zleceń, szybkości ich realizacji oraz ceny. Freelancerzy, którzy cieszą się dobrymi opiniami potrafią zarabiać online po kilka tysięcy złotych miesięcznie (a najlepsi kilkanaście).

Zarabianie w internecie dla kreatywnych

13. FACEBOOK

Czerpanie zysków z tego wciąż popularnego medium społecznościowego, to kolejny sposób na zarabianie w internecie. Choć z takiej opcji korzysta tak naprawdę tylko znikoma część użytkowników tego portalu.

Kluczem jest tutaj wiedza na temat tego, jak zarabiać na FB. Istnieje kilka sposobów na uzyskanie dodatkowych pieniędzy z portalu Zuckerberga:

 • Sprzedaż produktów

Jednym z najpopularniejszych sposobów na zarabianie pieniędzy na Facebooku jest sprzedaż produktów.

Możesz wykorzystać Facebook do promowania swojego biznesu i oferowania swoich produktów. Możesz również sprzedawać produkty innych ludzi w ramach programów partnerskich.

 • Sprzedaż produktów cyfrowych

Bardzo podobny model zarabiania do poprzedniego. Możesz również sprzedawać produkty cyfrowe, takie jak książki elektroniczne, kursy online, pliki dźwiękowe i wiele innych.

Możesz także wykorzystać Facebooka do promowania swojego bloga lub strony internetowej, na której oferujesz swoje produkty cyfrowe.

 • Marketing afiliacyjny

Marketing afiliacyjny to inna skuteczna metoda zarabiania pieniędzy na Facebooku. W ramach marketingu afiliacyjnego otrzymujesz prowizję za promowanie produktów innych firm.

Możesz stosować różne strategie, np. umieszczanie linków partnerskich na swoim profilu Facebooka lub promowanie produktów na swojej stronie internetowej.

 • Reklamy na Facebooku

Reklamy na Facebooku to kolejna popularna metoda zarabiania pieniędzy. Możesz promować swoją firmę lub produkt za pomocą płatnych reklam.

Możesz wybrać docelowe grupy odbiorców, które chcesz osiągnąć, aby zwiększyć skuteczność swojej kampanii reklamowej.

POTENCJALNE ZAROBKI
Wysokość zarobków, które możemy osiągać dzięki FB jest bardzo różna. Odpowiedni wybór metody i późniejsze działania mogą przynieść nawet kilkaset złotych miesięcznie. W każdym bądź razie, zawsze można po prostu spróbować wykorzystać Facebooka do czegoś pożytecznego. 🙂

Zarabianie w internecie dla kreatywnych

14. ALLEGRO

E-handel to jeden z najbardziej oczywistych sposobów na zarabianie online. Sprzedaż w sieci możesz prowadzić zarówno za pomocą własnej strony www, platformy obsługującej e-sklepy oraz popularnych portali aukcyjnych.

Najpopularniejszym serwisem handlowym jest w Polsce Allegro.pl – zrzesza ponad 12 milionów użytkowników.

To wielki rynek zbytu i dostęp do wielomilionowej grupy klientów. Kluczem do sukcesu w tym e-biznesie jest wiedza o tym, jak zarabiać na Allegro i co tam sprzedawać.

To absolutna podstawa, ponieważ na tak dużym rynku klientów jest również ogromna ilość konkurencji wśród sprzedających.

POTENCJALNE ZAROBKI
Biorąc pod uwagę liczbę klientów kupujących na Allegro, zarobki sprzedających są tutaj w zasadzie niemalże nieograniczone. Możesz spróbować sprzedawać własne produkty, albo zdecydować się np. na dropshipping.

Praca online bez doświadczenia

15. TELEFON I APLIKACJE

Zarabianie przez internet kojarzy się głównie z pracą przed komputerem stacjonarnym. Jak się okazuje, nie do końca słusznie. Jak grzyby po deszczu zaczynają bowiem wyrastać programy, które umożliwiają zarabianie przez telefon.

Taki sposób na dodatkowy dochód podczas aktywności na telefonie, ma swoje plusy i minusy. Na pewno nie każdemu przypadnie do gustu, ale wiele osób zdecydowało się spróbować.

POTENCJALNE ZAROBKI
Jeżeli chodzi o ten sposób zarabiania online, można go nazwać wręcz symbolicznym. Aplikacje do zarabiania pozwalają na zysk rzędu dosłownie kilku złotych miesięcznie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której korzystasz np. z aplikacji serwisów ankietowych. Wówczas zarabiasz oczywiście tyle samo, jak w przypadku gdybyś wypełniał ankiety na komputerze.

Zarabianie w internecie dla kreatywnych

16. INSTAGRAM

Instagram stał się jednym z najpopularniejszych medium społecznościowym w sieci. Jeżeli masz konto na tej platformie oraz sporą grupę obserwujących, możesz przekuć to na dodatkowy zysk.

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zarabianie na Instagramie – współpraca z firmami, afiliacja, wpisy sponsorowane, promocja własnej marki, sprzedaż zdjęć, itd.

POTENCJALNE ZAROBKI
O zarobkach na Instagramie krążą już niemalże legendy. A podobno w każdej jest jakieś ziarnko prawdy. Czołowi Instagramerzy faktycznie mogą zarabiać duże pieniądze. Natomiast początkujący nawet nie zbliży się do takich kwot. Realnie patrząc, jeżeli uda Ci się zarobić kilkadziesiąt złotych miesięcznie, to będzie to naprawdę dobry start.

JAK WYPŁACAĆ ZAROBIONE PIENIĄDZE ONLINE?

Jedną z kluczowych kwestii przy zarabianiu w internecie, jest sposób wypłaty zgromadzonych pieniędzy. Tutaj możliwości będzie zazwyczaj kilka – w zależności od firmy.

Niektóre będą umożliwiać wypłatę zarobków bezpośrednio na konto bankowe, inne na elektroniczne portfele typu: PayPal czy Skrill.

Niektóre natomiast będą posiadać jeszcze opcję zlecenia wypłaty na portfel kryptowalutowy. Jeszcze inne z kolei, pozwolą np. wybrać nagrodę rzeczową.

PayPal i Skrill - dwa najpopularniejsze portfele online do wypłat zarobków

ZARABIANIE W INTERNECIE – CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Co musisz wiedzieć, jeszcze przed rozpoczęciem pierwszej pracy online. Przede wszystkim, musisz wystrzegać się wszelkiej maści naciągaczy.

Internetowi oszuści (tzw. scamerzy) nie działają w jeden określony sposób. Niektórzy z nich tworzą internetowe witryny „pracy” i promują ją, aby znaleźć swoje „ofiary”.

Inni z kolei preferują „podchody” poprzez e-mail, podszywając się pod przedstawicieli różnorakich firm, programów, witryn i kampanii.

Niektórzy z nich są na tyle bezczelni, że proszą od razu o zapłatę z góry, za udostępnienie (rzekomych) materiałów/narzędzi do pracy.

W niektórych przypadkach, oszuści nie oferują nic – chcą po prostu zdobyć Twoje dane. W każdym z powyższych przypadków, stracisz albo pieniądze, albo swój cenny czas (niestety najczęściej – to i to).

Zanim postanowimy wypróbować daną pracę, dobrze najpierw o niej poczytać. W sieci znajdziemy na ten temat sporo materiałów edukacyjnych czy poradników o zarabianiu – https://eduzarabianie.pl/

Jak unikać oszustów oferujących zarabianie przez internet

Jak rozpoznać, że dana oferta zarabiania online to oszustwo (scam)?

Zanim przejdziesz do konkretnych metod rozpoznawania, czy dana praca nie jest oszustwem, musisz znać podstawowe „oznaki”, które powinny zapalić u Ciebie czerwoną kontrolkę.

1. Jesteś proszony o płatność z góry

Większość oszustów prosi o uiszczenie opłaty rejestracyjnej, za oprogramowanie lub depozytu zabezpieczającego. Po dokonaniu płatności, najczęściej znikają.

Choć nie każdy, kto prosi o pieniądze z góry, jest oszustem – lepiej trzymać się z dala od takich ofert. W końcu to Ty masz zarabiać, a nie dokładać do interesu z własnej kieszeni.

2. Prowizja za wypłatę zarobków

Istnieją również oferty pracy online, które zawierają deklarację, że są bezpłatne i nie żądają od Ciebie żadnej prowizji z góry.

Kiedy jednak złożysz wniosek o wypłatę zarobków, poproszą Cię o uiszczenie „opłaty za obsługę płatności„.

Niewielka opłata manipulacyjna jest częstą praktyką i większość „pracodawców” ją pobiera.

Ale prawdziwe firmy odliczą ją od Twoich zarobków, zamiast prosić Cię o dokonanie „zewnętrznej” płatności.

Ludzie często wpadają tutaj w pułapkę. W końcu (zazwyczaj) ciężko nad czymś pracowałeś, więc próbujesz przekonać siebie, że podjąłeś właściwą decyzję.

Nie chcesz wierzyć, że zostałeś oszukany – i dlatego płacisz… Nie trzeba chyba dodawać, że swojego zarobku, nigdy na oczy nie ujrzysz.

3. Czcze obietnice

Często będziesz się spotykał z propozycjami, które zapewniają super płatne zajęcie, które nie wymaga ani umiejętności, ani dużego nakładu pracy.

Pamiętaj, że jeśli zarabianie pieniędzy było tak łatwe, to każdy siedziałby tylko przed komputerem. Więc jeśli natkniesz się na taką ofertę, nie trać nawet czasu na czytanie bajeczek o łatwym bogactwie.

Znajdziesz tam sporo ciekawych pomysłów na dodatkowy dochód i podreperowanie rodzinnego budżetu.

4. „Profesjonalnie” zaprojektowana strona

Większość stron internetowych, które służą do oszustw nie jest zaprojektowana przez profesjonalnych informatyków.

Posiadają przestarzały interfejs i słabą nawigację po witrynie. Większość z nich, nie posiada polityki prywatności i regulaminu.

Takie serwisy nie będą mieć żadnego działu obsługi klienta, który zająłby się Twoimi pytaniami. Niektóre z nich, nie mają nawet podstawowych informacji kontaktowych.

5. Oferta pracy przysłana z osobistego adresu e-mail

Prawdziwa firma, świadcząca autentyczne usługi oferujące pracę, użyje profesjonalnego e-maila z nazwą firmy. Jeśli nadawca używa osobistego e-maila, to powinieneś zachować czujność.

Oczywiście nie każda wiadomość wysłana z prywatnej poczty, musi być od razu podejrzana, ale w takim przypadku – lepiej zachować ostrożność.

6. Jesteś wybrany na listę „szczęśliwców”, bez ubiegania się o dane stanowisko

Otrzymałeś wiadomość e-mail informującą, że zostałeś zakwalifikowany do grona osób, poszukujących legalnej pracy z całkiem przyzwoitym wynagrodzeniem?

No cóż, nie dziw się. Jeśli wcześniej wysyłałeś gdzieś swoje CV i aplikowałeś o pracę online, ktoś mógł sprzedać Twoje dane osobowe podmiotom trzecim.

Wielu oszustów wysyła e-maile zakładając, że ktoś nadal aktywnie szuka pracy. Są to zazwyczaj totalne „strzały” w ciemno, ale wiele osób daje się na to niestety nabierać.

7. Jakość treści na witrynie

Bez względu na to, czy otrzymujesz ofertę pracy za pośrednictwem poczty elektronicznej, czy trafiłeś na stronę internetową – musisz sprawdzić jakość zamieszczanych na nich ofert pracy.

Najczęściej oszuści nie dbają o treść takich ogłoszeń. Jeśli więc widzisz dużo błędów gramatycznych, niecenzuralnych słów, wyzwisk, itp. – raczej jak najszybciej się stamtąd ulotnij.

Zarabianie w internecie – rozpoznawanie internetowych naciągaczy

Jeśli wybrana praca online, wygląda na autentyczną i przejdzie test z „ogólnego wrażenia” (patrz 7 powyższych punktów), czas przeprowadzić kilka bardziej zaawansowanych prób sprawdzających.

1. Google

Wyszukiwarka Google jest jednym z najlepszych sposobów, aby dowiedzieć się więcej o danej ofercie pracy online.

Wiele oszukanych osób, często publikuje swoje doświadczenia na forach lub w mediach społecznościowych.

Wszystkie te „dowody”, pojawiają się w wynikach wyszukiwania.

Aby dowiedzieć się, czy dana witryna jest legalna, lub czy jest „scamem”, możesz użyć przy wyszukiwaniu którejkolwiek z poniższych fraz:

 • oszustwo + nazwa strony (ewentualnie: scam) – to zapytanie zwróci wyniki wyszukiwania, które mówią cokolwiek o oszustwie danej strony internetowej (i serwisów, które sprawdzają „scamy”)
 • legalność/autentyczność + nazwa strony – to zapytanie można wykorzystać do znalezienia blogów i postów na forum, na których użytkownicy użyli omawianych zwrotów wraz z nazwą strony internetowej
 • recenzja/przegląd/podsumowanie + nazwa strony – to zapytanie można wykorzystać do wyszukiwania recenzji strony internetowej

Natomiast jeśli chcesz sprawdzić autentyczność wiadomości e-mail, możesz znaleźć nazwę firmy podaną w wiadomości e-mail i także zastosować powyższe frazy (zastępując nazwę strony – nazwą firmy).

2. Dane WhoIs

Dane WhoIs zawierają szczegółowe informacje na temat danej domeny. Dzięki temu narzędziu, można znaleźć nazwisko osoby lub firmę, pod którą domena jest zarejestrowana.

Najczęściej dostępne są również takie dane jak: kraj, numer telefonu, adres e-mail i kod pocztowy osoby fizycznej/firmy, będącej właścicielem domeny.

Jeśli witryna ma niekompletny adres pocztowy lub „głuchy” numer telefonu, zwiększ swoją czujność. Informacje o dowolnej stronie, możesz sprawdzić na tej stronie WhoIs.

Jednak musisz również wiedzieć o tym, że właściciele domen mogą ukryć swoje dane osobowe. I w takim przypadku dane WhoIs właściciela domeny zastępowane są danymi Rejestratora Domeny.

Większość blogerów i osób prywatnych, woli ukrywać powyższe dane – tak, aby uniknąć niechcianych telefonów i spamu na skrzynce e-mail.

Natomiast poważne firmy, będące w biznesie online od lat, informacje o sobie mają transparentne (wynika to często z obowiązków prawnych).

3. Wiek strony internetowej

Jest to oczywista sprawa – jeśli strona internetowa jest dostępna online od wielu lat i dalej płaci, jest bardziej prawdopodobne, że będzie to robić również w przyszłości.

Jak jednak sprawdzić wiek witryny? Dane na WhoIs (patrz punkt wyżej), podają również datę rejestracji danej domeny.

Pamiętaj jednak o tym, że dana domena mogła wygasnąć jakiś czas temu, a nowy właściciel mógł zbudować na jej adresie nową witrynę.

4. Autorytet witryny

Autorytet domeny to termin, który odnosi się do SEO i jest mierzony w skali od 1 do 100.

Bez zagłębiania się w techniczne szczegóły SEO, można przyjąć, że wyższy autorytet domeny sugeruje, że więcej osób rekomenduje, linkuje i poleca daną stronę internetową.

Można więc założyć, że im wyższy ranking – tym witryna wiarygodniejsza. Choć nie może to być jedynym wskaźnikiem wiarygodności. Oszuści coraz częściej sztucznie potrafią „nabijać” autorytet strony.

Pamiętaj jednak, że tylko takie giganty jak Google czy Facebook, mają Domain Authority na poziomie 100. Więc nie oczekuj, że mniejsi gracze zbliżą się do nich wynikiem.

Generalnie, jeśli strona internetowa posiada autorytet na poziomie 40 i więcej, można ją uznać za bezpieczną. Jak łatwo sprawdzić autorytet domeny? Można to zrobić, instalując np. rozszerzenie do przeglądarki Chrome – Mozbar.

5. Sprawdź i zweryfikuj adres e-mail nadawcy

Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z ofertą pracy, sprawdź adres poczty nadawcy. Jeżeli wiadomość została wysłana od konkretnej firmy, adres powinien zawierać również nazwę domeny.

Jeśli pochodzi ona np. z Gmail, Yahoo lub innej – może być oszustwem. Jak sprawdzić wiarygodność takiej wiadomości, nie otwierając jej?

Wystarczy najechać kursorem na adres/nadawcę, a wtedy pojawi się okienko z całą nazwą adresu e-mail.

—– —– —–

Internet jest pełen podstępnych ofert, które tylko czyhają na ludzi, chcących dodatkowo zarobić w domu.

Ale po tej lekturze, nie jesteś już bezbronny – wiesz jak analizować strony internetowe i które możesz od razu odrzucać w przedbiegach.

Oczywiście żaden z powyższych parametrów, nie jest w stanie samodzielnie udowodnić, czy dana strona internetowa jest legalna/autentyczna, czy jest oszustwem.

Ale jeśli witryna nie przechodzi żadnych lub większości powyższych testów, to lepiej żebyś nie marnował swoich pieniędzy i czasu na pracę z nimi.

Dobrą praktyką jest również zasięgnięcie opinii innych internautów. Po prostu wejdź na jakieś forum o zarabianiu i zadaj pytanie o konkretną firmę.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie inne zagrożenia w internecie na Ciebie czyhają, zapoznaj się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w sieci.

Sprawdź także najlepsze pomysły na własny biznes i firmę – https://jak-zarabiac.com/pomysl-na-biznes-i-wlasna-firme/

4.6/5 - 75 głosów
JAK ZARABIAĆ PIENIĄDZE